Tepličtí skauti vyrážejí na letní tábory

8Skautské táborové dobrodružství letos děti zažijí na 992 místech po celé republice. Na skautský tábor se jich letos chystá přes 23 000 a stejně jako v průběhu roku ve skautském oddíle se zde učí samostatnosti, fungování v kolektivu, orientaci v přírodě či třeba vaření.

Na své tábory míří i tepličtí skauti z tradičních středisek Doubravka a Dvojka. Prvně jmenované z nich pořádá pro své členy tábor na svém oblíbeném místě v Kolovči na Domažlicku, obklopeném lesy a přírodním koupalištěm. Na přelomu července a srpna se ho zúčastní zhruba dvacítka dětí a mladých lidí, dalších více jak deset činovníků zajistí stavění tábora, program, vaření a další potřebné činnosti. „Výhodou táborů je skutečnost, že se jich účastní děti, které se znají z celoroční činnosti. Na zajištění tábora se přiměřeně podílejí – pomáhají s výstavbou, v kuchyni i s programem. Pro většinu z nich je tábor veliká škola,“ dodává Jiří Richter, místopředseda střediska Doubravka.

Větší z obou středisek, teplická Dvojka, míří do nedalekých Krušných hor. Nedaleko Komáří vížky jich zde bude tábořit necelá stovka. „Tábora se účastní všechny věkové kategorie od předškoláků až po vedoucí v termínu od 5. do 19. července. Samotné akci předchází stavění  v režii vedoucích a starších dětí, po ukončení tábora bude následovat týdenní bonusová akce pro skauty a skautky na stejném místě,“ upřesňuje Lenka Seinerová z vedení Dvojky.

Průměrná délka skautských táborů je 14 dní, najdeme však i tábory, na kterých stráví děti v přírodě tři týdny nebo i měsíc. Většinou se jedná o tábory s podsadovými stany nebo indiánskými tee-pee. Skautské letní tábory jsou vyvrcholením celoroční činnosti oddílů, rodiče tak mohou být klidní, protože jejich dítě nejede na tábor s nikým cizím, ostatní účastníky i vedoucí dobře znají.

Průměrná cena skautského tábora se pohybuje mezi 800 a 1 500 Kč za týden, tato výjimečná cenová dostupnost je daná zejména tím, že se jedná o tábory nekomerční a vedoucí na těchto táborech působí jako dobrovolníci, přípravě a pobytu na nich často věnují svou vlastní dovolenou. Vedoucí tábora zároveň musí mít složené vůdcovské zkoušky, které představují zvládnutí oborů jako je pedagogika, psychologie, právo, zdravověda, metodika, tělovýchova a další. Bez této kvalifikace nelze uspořádat skautský tábor.

Napsat komentář